úterý 12. března 2013

Přírodní versus klasické šampony...

Je to již nějaký ten den, co se v mojí koupelce zabydlel šampon Khadi Amla. Musím po pravdě říct, že jsem s ním zpočátku bojovala, ale nechala jsem si poradit a jsem ráda!!! :o) Jeden jediný problém který se u používání vyskytl, byl ten, že jsem si nemohla rozčesat vlasy bez použití balzámu. Ale vše bylo o špatné technice. Moc jsem si vlasy zacuchávala při samotném mytí a přitom stačí doopravdy "netlačit na pilu" a  šampón jemně zapracovávat k vlasové pokožce a délky vlasů jakoby uhlazovat. Také je vhodné vlasy předem  dobře rozčesat, což vše výrazně ulehčí.
 Samotný šampón obsahuje  dle popisu producenta z 20%  čerstvé ajurvédské byliny, neobsahuje sulfáty, silikony, alkohol , parabeny, syntetické barviva ani vůně. Moc nepění ale to neznamená, že vlasy neumyje.V klasických šampónech má právě tu bohatou pěnu na starosti obsah sulfátů a těm se chci dnes lehce podívat na zoubek.


Sodium Lauryl Sulfate (SLS ) and Sodium Laureth Sulfate (SLES).

Tak právě tyto mršky mají za úlohu dělat krásnou pěnu a my máme díky tomu pocit čistějších vlasů.
Nejmenovaný článek na internetu dané sloučeniny pojmenoval " Killers in Bathroom".

Pročpak asi? Jestli máte i sebemenší problém s vlasy či vlasovou pokožkou, možná je to právě proto, že používáte klasické šampóny, které mají  SLS/SLES na popředních místech v složení, což znamená, že v docela vysoké koncentraci.

Jsou to vysoce pěnivé sloučeniny, chemicky také známe jako surfaktanty a jsou docela levné, proto taky velice oblíbené.

Hormonální dysbalance

Je známé že tyto sloučeniny jsou spojovány s termínem " menopauzální syndrom" S velkou pravděpodobností přispívá na všechny tyto problémy díky schopnosti napodobovat hormon estrogen a vázat se v těle na jeho receptory. Tělo je docela zmatené a dochází k hormonální nerovnováze, menstruačním potížím a také i k neplodnosti...

Poškození proteinů, Kancerogenita

Jejich dlouhodobé použití vede k poškození buněk, bílkovin ( proteinů) a má také výraznou schopnost tvořit prekancerózy ( stav který předchází malignímu tumoru)


SLS/SLES a předčasná ztráta vlasů

SLS se podílí na předčasné ztrátě vlasů jak u mužů tak i u žen. Může být taky jedním z důvodů rozšíření problému řídnutí vlasů. Možná že důkladně  čistí, ve skutečnosti  narušuje vlasový folikul a snižuje schopnost vlasového růstu.  Je taky zapleten do různých problému jaké představuje  podráždění pokožky, ekzém,  lupy a další potíže s vlasovou pokožkou. Mnohé šampóny které jsou určeny k řešení daných potíží můžou právě tyto potíže zhoršovat, protože obsahují uvedené toxické sloučeniny.  SLES způsobuje dramatický pokles v cyklu růstu vlasů a prodlužuje fázi vypadávání. Při odstranění pouze této složky dochází k obnově zdravých funkcí vlasového folikulu.

Vyhýbáním se daným sloučeninám může dojít zcela k odstranění Vašich potíží, je to možná běh na dlouhou trať, ale oplatí se. Já jsem se na ten svůj již vydala :o)))


1 komentář:

  1. Problem vacsiny prirodnych samponov, co mi vsak vadi este viac je, kedze nepenia, velmi rychlo sa minaju, teda aspon ja mam sklon davkovat ich vo velkom, aby aspon ako tak penili.

    OdpovědětVymazat